Múzeum Karola Plicku v Blatnici končí

Múzeum Karola Plicku v Blatnici končí

V čase, keď múzea a galérie otvárajú svoje brány pre návštevníkov, Múzeum Karola Plicku v Blatnici definitívne končí. Po dvadsiatich rokoch svojej existencie  múzeum  významného výtvarníka, fotografa, filmového režiséra, kameramana, folkloristu a hudobného vedca, ktorý patril medzi zakladateľov Akadémie múzických umení v Prahe,  definitívne končí.

Múzeum bolo otvorené v roku 1988 v expozícii kúrie v obci Blatnica. Zub času, zlý technický stav, vlhnúci interiér  a drevomorka sa podpísali pod rozhodnutie uzatvoriť múzeum. Keďže expozícia bola priamo ohrozená, Slovenské národné múzeum v Martine ako správca múzea, ju musel presťahovať do hlavnej budovy SNM v Martine.  Investícia do rekonštrukcie by si vyžiadala prostriedky, ktoré však SNM nemá. Podľa slov riaditeľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec-Kremnicko Ing. Dalibora Steindla, tak región  Turiec prichádza na vidieku o jednu zo svojich atraktivít. „ Je to  veľká škoda, že múzeum v tak krásnom prostredí sa stratí z mapy zaujímavých miest. Toto miesto radi navštevovali predovšetkým  zahraniční návštevníci“. Riaditeľ  OO CR Turiec-Kremnicko zároveň ponúkol vedeniu Slovenského národného múzea v Martine spoluprácu s organizáciou cestovného ruchu, s cieľom užšej koordinácie propagácie a návštevnosti.  Ako zdôraznil D. Steindl: „ Vyššia návštevnosť hlavne cezhraničných turistov by mohla pomôcť v udržaní vysokej úrovne prezentácii SNM v Martine a mohol by vzniknúť informačný systém značenia turistických atrakcií v oblasti mestského turizmu.

Objekt kúrie, kde sa nachádzalo múzeum Karola Plicku  je momentálne v ponukovom konaní na odpredaj. Primeraná cena je podľa Ministerstva financií SR  73 300 eur. Múzeum teda definitívne končí po 20 rokoch svojej činnosti.